מקורות לגיוס הון בסטארט אפ

רואה חשבון מקורות לגיוס הון בסטארט אפ 

כל סטארט אפ זקוק לגייס הון בכדי וממן את פעילותו העסקית, החל משלב גיבוש הרעיון ועד לשלב בו המוצר מפיק רווחים. קיימים מספר מקורות למימון הפעילות, אך לכל מקור מימון יש אפיינים ייחודיים לו, כגון סוג המיזם, שלב המיזם, הסכמי שליטה וניהול וכדומה.

להלן רשימה הכוללת את עיקרי מקורות גיוס ההון לחברות סטארט אפ:

  1. קרובים, חברים ומשפחה – בתחילת הדרך של מיזם או במיזמים קטנים, לא נדרשת השקעה כספית גדולה אשר עשויה להסתכם בעשרות אלפי דולרים, סכום אשר ניתן לגייסו מהסביבה של היזם, חברים, משפחה, הון עצמי ועוד.
  2. מימון בנקאי –  בעת הקמת חברה ניתן לפנות לקבלת מימון בנקאי, אך היות וסטארט אפ בדרך כלל איננו בעל נכסים אשר הבנק יכול לשעבד, נדרשת ערבות אישית של בעלי המניות (בדר"כ היזם) להשבת ההלוואה ואף שיעבודים של נכסיו האישיים.
  3. אנג'לים (מלכים) – משקיעים פרטיים בעלי הון רב המעוניינים להשקיע בחברות סטארט אפ. בדרך כלל משקיעים בשלבים הראשונים של המיזם, סכומי השקעה אשר נעים בין עשרות ועד מאות אלפי דולרים בתמורה להנפקת מניות. קיימים שני סוגים של משקיעים פרטיים, משיקים פסיביים ומשקיעים בעלי ידע וניסיון בהקמת חברות סטארט אפ המסוגלים לתרום למיזם.
  4. מימון ממשלתי – מקורות המימון הממשלתיים כוללים מספר רב של מקורות לגיוס הון לחברות סטארט אפ. מבין מקורות המימון ניתן למנות תוכניות של המדען הראשי כגון: קרן תנופה, חממות טכנולוגיות, חברות מתחילות, קרן הזנק, תוכנית מו"פ בינלאומי ועוד.
  5. קרנות הון סיכון Ventuer Capital קרנות השקעה פרטיות אשר משקיעות בחברות סטארט אפ בדרך כלל בשלבים מתקדמים של המיזם החל משלב ה- First Around בתמורה לקבלת הון מניות בחברה, קרנות אלו מספקות תמיכה ניהולית, ומנהלים את המיזם באופן פעיל. קיימים קרנות הון סיכון מיקרו אשר משקיעות סכומי כספים נמוכים יותר בהשוואה לקרונות הון סיכון גדולות כבר משלב ה Seed.
  6. תוכניות האצה – מיזם טכנולוגי הכולל איסוף של מספר חברות סטארט אפ במקום אחד, במטרה לחסוך בעלויות , עבודה משותפת, יצירת קשרים ועוד.
  7. מימון המונים – שיטת גיוס כספים בהיקפים נמוכים ממספר רב של אנשים, בדרך כלל מתבצע על ידי פרסום באתרי אינטרנט. באמצעות שימוש באתרי אינטרנט מגיעים למספר רב של אנשים אשר כל אדם רשאי להשקיע בפרויקט.

לסייע בגיוס הון פנו אל משרדינו

המאמר לעיל אינו מהווה חוות דעת משפטית, המלצה או ייעוץ מקצועי. כמו כן, יתכן והמאמר אינו עדכני או מדויק ואין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ טרם עם משרדנו.

חזרה לראש הדף